Regl iken duşa girilir mi? Adetliyken duşa girmek adeti keser mi?

Regl iken duşa girilir mi? Adetliyken duşa girmek adeti keser mi?

Pek çok kadının aklına gelen sorulardan biri regl iken duşa girilir mi? Bazıları bunun bir sıkıntı yaratacağını düşünürken, bazı kadınlar ise daha farklı görüşte. Peki işin gerçeği ne? Adetliyken duşa girmek adeti keser mi? İşte cevabı…

Adet döneminiz olduğunda kramplar ve bel ağrısı, daha hoş olmayan yan etkilerden bazılarıdır ve hiçbir şey bunları sıcak bir banyo gibi rahatlatmaz. Ancak bazı kadınlar menstruasyon dönemindeyken küvete girmekten kaçınırlar. Bununla birlikte, dikkatli olursanız, döneminiz boyunca sıcak bir banyo yapabilirsiniz. Adet dönemindeyken banyo yapabilir veya içinde bir tampon bulunurken duş alıp alamayacağınızı merak ediyorsanız okumaya devam edebilirsiniz.

Regl iken duşa girilir mi?

Kısa cevap: Kesinlikle! Bazı kadınlar dönemlerinde küvette oturma fikri konusunda rahat hissetmeyebilir. Ancak, banyoları daha rahat hale getirmek için bazı adımlar atabilirsiniz. Adet döneminizin sonuna kadar beklemek isteyebilirsiniz ya da küvete girmenin kendinizi daha temiz hissettirmesini sağlayabilir ve daha sık yıkanmayı seçtiğinizi görebilirsiniz. Nihayetinde, kişisel rahatlığınızın adet döneminiz boyunca banyo yapmak isteyip istemediğinizi belirlemesine izin verebilirsiniz.

Regl iken duşa girilir mi? Adetliyken duşa girmek adeti keser mi?

Adet döneminde banyo yapmanın artıları ve eksileri

Birçok kadın bir banyoda sıcak suyun rahatlamasının tadını çıkarır. Krampları yatıştırır ve sırtınızı daha az ağrılı hissettirir. Duygusal durumunuzun bazı sınırlarını gevşetmenize ve rahatlatmanıza yardımcı olmak için banyo suyunuza aromaterapi yağları ekleyebilirsiniz. Adet döneminiz boyunca dalgalanan hormonlar sizi sinirli veya üzücü yapabilir ve döneminiz boyunca hoş bir sıcak banyo ruh haliniz için harikalar yaratabilir.

Bununla birlikte, adet döneminizde banyo yaparak aslında daha ağır bir akış yaşayabilirsiniz. Bazı insanlar için rahatsız edici ve sağlıksız görünebilen, adet kanınızı banyo suyunuza sızdırma şansı vardır. Adet kanıyla ilişkili herhangi bir kokuyu azaltmak için duş veya banyo ile daha sık yıkanmak isteyebilirsiniz .

Bu da ilginizi çekebilir!  Sinüzit nasıl geçer? İşte Sinüzit tedavisi
Regl iken duşa girilir mi? Adetliyken duşa girmek adeti keser mi?

BANYO SUYUNDA ENFEKSİYONA DİKKAT

Adet döneminizde banyo yaparsanız enfeksiyon gelişme şansınız daha yüksek olabilir. Rahim boynunuz dönem boyunca daha rahat ve genişler, bu da uterusunuza bulaşan bir enfeksiyon olasılığını artırabilir. Banyo suyu dinlenmek için en hijyenik yer olmayabilir.

Ilık su adet akışınızı artırabilir, bu nedenle tamponunuzun emiciliğini alırken veya küvette oturmadan önce adet kabınızı boşaltmanız gerekip gerekmediğine karar verirken bunu aklınızda bulundurun. Ayrıca, ılık su, daha ağır bir adet akışıyla ilişkili baş dönmesini artırabilir. Adet döneminiz sırasında zaten hafif anemi yaşıyorsanız, sıcak banyo yapmanın olumsuz sağlık etkileri olabilir.

Duşta veya banyoda tampon takabilir misiniz?

Duşta veya banyoda kesinlikle tampon takabilirsiniz. Bazı kadınlar vajinalarını temizlemek için duş alırken tampon takmamayı tercih ederken, diğerleri dışarı sızabilecek kandan rahatsız olurlar. Sonuçta, duşta bir tampon giyip giymemek sizin seçiminizdir.

Bir tampon ile duş alıp almamak size kalmış. Vajinal açıklığınızı temizlerken dikkatli olduğunuzdan emin olun.

Bazı kadınlar duştan sonra yere veya havluya sızmasından endişe duyarlar. Bu sizseniz, bir tampon giyerek daha güvende hissedebilirsiniz , böylece karışıklığı temizlemek zorunda kalmazsınız. Duştan sonra tamponunuzu değiştirmek isteyebilirsiniz, çünkü suyu emebilir ve sizi o kadar koruyamayabilir. Bir tampon ile duş alıp almamak size kalmış. Vajinal temizlik yaparken dikkatli olduğunuzdan emin olun.

Regl iken duşa girilir mi? Adetliyken duşa girmek adeti keser mi?

Adet döneminde banyo yapıyorsanız, tampon kullanmak isteyebilirsiniz. Bir küvet sıcak suda daha rahat hissedebilirsiniz ve bazı adet kanları dışarı sızabilir. Adet döneminizde banyo yapmak istiyorsanız, taze bir tampon giymek daha güvenli hissetmenizi sağlayabilir. Bununla birlikte, banyo yapmayı bitirdikten sonra, bazı suyu emebileceği için tamponunuzu değiştirmek isteyebilirsiniz.

Adet döneminizde duş nasıl alınır

Duşta bir tampon veya bardak takmayı seçerseniz, istediğiniz kadar tamamen temiz alamayabilirsiniz. Duşta kanama sorun değil. Kan tahliyeden aşağı akacaktır. Duştan önce bir pediniz varsa, kahverengi renkli kanın durulandığını da fark edebilirsiniz. Bu muhtemelen kasık kısmında kalan kandır ve enfeksiyon ve kokuyu önlemek için iyice durulamak önemlidir.

Bu da ilginizi çekebilir!  Beyaz saç koparmak çoğaltır mı? Saçtaki beyazı koparmak günah mıdır?

Adet döneminiz boyunca bile vajinanız, ölü hücreleri ve adet sıvılarını temizlemek için mukus salgılayan kendi kendini temizleyen bir organdır.

Temiz, ılık su vajinanızın çevresini temizlemenin en iyi yoludur. Adet döneminiz boyunca bile vajinanız, ölü hücreleri ve adet sıvılarını temizlemek için mukus salgılayan kendi kendini temizleyen bir organdır . Tıpkı sildiğiniz gibi önden arkaya durulama yaptığınızdan emin olun. Çıkarılabilir bir duş başlığınız varsa, suyu doğrudan vajinanıza püskürtmeyin. Akışı içeriden değil, dışarıdan yönlendirin.

Regl iken duşa girilir mi? Adetliyken duşa girmek adeti keser mi?

Adet döneminizde banyo nasıl yapılır

Ped takmayı seçerseniz , banyoya girmeden önce alanı yıkamak isteyebilirsiniz . Bu mantığa aykırı gibi görünse de cildinizdeki ve kasık kıllarınızdaki kan, bakteri içerebilir. Banyo yapmadan önce taze bir tampon veya temiz adet kabı koyabilirsiniz . Ardından, bacaklarınızı ve koltuk altlarınızı tıraş etmek de dahil olmak üzere normalde olduğu gibi rahatlayın ve temizleyin . Ancak tamponunuzu değiştirdiğinizden emin olun , çünkü tampon banyo suyunu emebilir. Bu da bir enfeksiyona yol açabilir.

HİJYENE DİKKAT !

Adet dönemindeyken banyo yapın, ancak kendinizi en rahat hissedin. Bu senin seçimin. Bununla birlikte, ekstra bakteriler idrar yolu enfeksiyonu veya pelvik inflamatuar hastalık gibi enfeksiyonlara yol açabileceğinden, adet sırasında vajina ve labyalarınızı temiz tutmak önemlidir. Kendinizi temizlemeyi seçerseniz de, döneminiz boyunca iyi hijyen uyguladığınızdan emin olun.

Adetliyken duşa girmek adeti keser mi?

Sıcak su kan akışını teşvik etmeye yardımcı olabilirken, bu aslında adet kramplarını hafifletmeye ve kas gerginliğini hafifletmeye yardımcı olabilir.

Suya tamamen girmek kanamayı durdurmaz. Bununla birlikte, sudan gelen basınç geçici olarak kanın vajinadan akmasını önleyebilir.

Regl iken duşa girilir mi? Adetliyken duşa girmek adeti keser mi?

Adet döneminiz boyunca banyo veya duş almamanız için hiçbir neden yoktur. Büyük olasılıkla, bir köpük banyosunda rahatlamak ve bunun sonucunda daha temiz hissetmek ruh halinizi iyileştirecek ve menstruasyon semptomlarıyla biraz daha iyi başa çıkmanıza yardımcı olacaktır.

Bu da ilginizi çekebilir!  Koronavirüsün yeni belirtisi çıktı! İşte corona ile grip arasındaki fark

Ayrıca, vulvayı temizlemek için su ve yumuşak, kokusuz sabun kullanmak, mendil veya diğer ürünlerden daha iyidir ve daha sağlıklıdır. Bunun nedeni, birçok samimi bakım ürününün genital bölgedeki hassas bakteri dengesini bozabilmesi ve enfeksiyonların tutulmasını kolaylaştırmasıdır.

BANYO, İLTİHAPLARI AZALTIR…

Medical News Today’in geçtiğimiz yıl bildirdiği bir araştırma , jel dezenfektanları ve vajinal temizleyiciler gibi samimi bakım ürünlerinin kullanımı ile yüksek bir enfeksiyon riski arasında “güçlü bir korelasyon” buldu.

Ayrıca, sıcak bir banyoya sahip olmak, başka sağlık yararları da getirebilir. Geçen yıl MNT üzerine yapılan bir çalışma , banyoların iltihabı azaltabileceğini ve kan şekerini iyileştirebileceğini düşündürdü .

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.