UZMAN YORUMLARI

7 Mayıs Dünya Astım Günü | Astım nedir? Astım belirtileri nelerdir?

7 Mayıs Dünya Astım Günü olarak kutlanıyor. Oldukça sıkıntı yaratabilen ve çok dikkatli edilmesi gereken bir hastalık türü olan astım, bilinçli olmayı gerektirir.

Biz de Uzman Yorumları olarak bu güne dikkat çekmek istediğimizi belirtmek isteriz. Peki astım nedir? Astım belirtileri nelerdir?

7 Mayıs Dünya Astım Günü

Dünya Astım Günü, dünya çapında astım bilincini ve bakımını geliştirmek için Küresel Astım Girişimi (GINA) tarafından düzenlenen yıllık bir etkinliktir.

Küresel Astım Girişimi (GINA), Dünya Astım Gününün bundan sonra her yıl 5 Mayıs olacağına karar verdi! Ancak bu 2020 yılı, COVID-19 salgını nedeniyle, Dünya Astım Günü’nde başlatılması planlanan küresel bir kampanyayı erteleyeceğiz.

Lütfen bir dakika ayırmanızı, derin nefes almanızı ve nefesini tutmanızı rica ediyoruz:

SARS-CoV2 acımasız saldırıdan muzdarip herkese dayanışma içinde
Cesur profesyonelleri ve politika yapıcıları desteklemek için COVID-19 hastalarına yardımcı olmak ve virüsün daha fazla bulaşmasını önlemek
Salgınla mücadele için akıllıca kararlar vermek üzere bilgi üretmeye ve yaymaya çalışan tüm uykusuz araştırmacıları övmek
Bir dakika boyunca serbestçe nefes almanın ne kadar rahatsız edici olduğunu fark ederseniz, size GINA’nın COVID-19’un boğulmasıyla mücadeleye yardımcı olma taahhüdünden emin olmak istiyoruz. özgürce nefes almamanın korkunç hissi ile.

Tüm GINA ortaklarından 5 Mayıs ya da sonrasında Dünya Astım Günü için herhangi bir sanal faaliyete devam etmelerini ve bizi bilgilendirmelerini rica ediyoruz. Küresel bir GINA Advocates ekibi işe alındı ​​ve mesajlarımızı dağıtarak bize yardımcı olacak. Bu arada, GINA Raporu 2020 , COVID-19 ile ilgili hususları içeren sizin için hazırdır. Şimdi GINA Yönetim Kurulu Başkanı ve GINA Bilim Komitesi Başkanı tarafından kaydedilen Podcast’ler eşlik ediyor. Lütfen hepsini yayarak yardım edin.

Astım nedir? Astım belirtileri nelerdir?

Astım, solunum yollarınızın daraldığı ve şiştiği ve ekstra mukus ürettiği bir durumdur. Bu nefes almayı zorlaştırabilir ve öksürük, hırıltı ve nefes darlığını tetikleyebilir.

Bazı insanlar için astım küçük bir rahatsızlıktır. Diğerleri için, günlük aktivitelere müdahale eden ve hayatı tehdit eden astım krizine yol açabilen önemli bir sorun olabilir.

Astım tedavi edilemez, ancak semptomları kontrol edilebilir. Astım sıklıkla zaman içinde değiştiğinden, belirtilerinizi ve semptomlarınızı takip etmek ve tedaviyi gerektiği gibi ayarlamak için doktorunuzla birlikte çalışmanız önemlidir.

Astım belirtileri kişiden kişiye değişir. Nadiren astım ataklarınız olabilir, sadece belirli zamanlarda – egzersiz yaparken olduğu gibi – semptomlarınız olabilir veya her zaman semptomlarınız olabilir.

BELİRTİLER

Astım belirtileri ve semptomları şunları içerir:

Astımınızın muhtemelen kötüleştiğine dair işaretler şunları içerir:

Bazı insanlar için astım belirtileri ve semptomları belirli durumlarda alevlenir:

Exit mobile version